Business

Biuro – zakup czy wynajem?

By 5 kwietnia 2017 No Comments

Własne biuro to spora odpowiedzialność. Własne biuro to wiele ważnych decyzji. Własne biuro to ryzyko. Własne biuro inwestycja. Właśnie dlatego musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, w którym miejscu się znajduje, aby móc zdecydować, czy szukamy biura do wynajęcia czy kupna. Ta decyzja powinna być uzależniona od takich czynników jak: możliwości finansowe, rozwój, liczba pracowników czy rodzaj branży. Nie zawsze możemy planować z wyprzedzeniem tak ważne kroki.

pexels-photo-284847

Zakup biura jest możliwy tylko w przypadku, kiedy mamy pewność, że pozycja firmy jest ustabilizowana, nie grozi nam krach czy… nagły rozwój, wymagający przeprowadzki do większego metrażu. Wtedy co miesiąc spłacamy kredyt, przybliżając się do zakupu własnego lokum.

Coraz firm jednak jest niepewnych sytuacji na rynku, dlatego decyduje się na wynajem, nie mogąc przewidzieć, w jakim tempie będą się rozwijały, ale przede wszystkim podstawą jest – zważywszy na nikły staż – brak zdolności kredytowej. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taką ekstrawagancję, jak własne biuro. Na początku działalności prezesi wola przeznaczyć „biurowe” środki na inne inwestycje, dlatego nie przeszkadza im, że nie posiadają własnościowego lokum, które mogą dowolnie urządzić.

Nie mamy również pewności, czy polska gospodarka w następnym latach utrzyma rozwojowy trend. Wolimy chuchać na zimę, zakładając, że w końcu musi przyjść destabilizacja. A wtedy mobilność i elastyczność są w cenie. Im mniej zobowiązań finansowych, tym lepiej. Dodatkowo – w wielu przypadkach – możemy liczyć na korzystne rabaty, oczywiście przy dłuższej współpracy.

Decydując się na wynajem, możemy być ulokowani w największych i najbardziej atrakcyjnych budynkach, zrzeszających samych gigantów, co również wpływa na renomę firmy, która zaczyna dzięki prężnie działać także na arenie międzynarodowej.

Podpisując umowę kredytową wiążemy się z lokalizacją na wiele lat, nie jesteśmy elastyczni, nie możemy zbyt poważnie myśleć o rozwoju. Wkrada się rutyna i stabilizacja. Brakuje impulsu do działania. Ponadto, nie musimy angażować zbyt wiele własnych środków pieniężnych, które mogłyby zahamować inne inwestycje. Wynajem nie blokuje biznesu. Jesteśmy bardziej niezależni w podejmowaniu strategicznych decyzji.

Leave a Reply