Bez kategorii

Inspiracje architektoniczne

By 8 lutego 2017 No Comments

burj-kalifa-1570046_960_720Na świecie istnieje wiele obiektów architektonicznych, które słyną z przełamywania schematów, wyprzedzania epoki oraz pełnią różne funkcje. Które obiekty budowlane zainspirowały nas w wyjątkowy sposób?

Burdż Chalifa

To imponujący wieżowiec, który znajduje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Dubaju. Jego budowę umożliwiła ogromna inwestycja uskuteczniona przez firmy: Samsung Constructions, BESIX i Arabtec. To stosunkowo nowa budowla, powstała w 2009 roku. Burdż Chalifa imponuje swoją wysokością, która sięga aż 829 metrów i posiada 163 piętra.

Muzeum Guggenheima, Bilbao, Hiszpania

To, co mieści się w Muzeum Guggenheima, jest kompatybilne z wizerunkiem tego obiektu architektonicznego. Sztuka współczesna, bo o niej mowa, prezentowana jest we wnętrzu hiszpańskiego muzeum. Konstrukcję zaprojektował amerykański architekt – Frank Owen Gehry. Co ciekawe, ma on polskie korzenie.

La Muralla Roja , Hiszpania

Poza nowoczesnym muzeum, Hiszpania słynie także z kompleksu budowlanego autorstwa Ricarda Bofill’a.  W miasteczku Calpe w roku 1973 powstało La Muralla Roja, inspirowane architekturą arabską. Forma i kolory tworzą klimat, który stanowi wyraźny kontrast dla otoczenia.

Fuji TV, Tokio, Japonia

Na terenie sztucznej wyspy Odaiba w Zatoce Tokijskiej można odnaleźć wiele ciekawych i nowoczesnych obiektów architektonicznych. Fuji TV zaprojektował Kenzō Tange a w 1996 roku, obiekt został oddany do użytku japońskiej telewizji.  Ogromna kula, widoczna na szczycie obiektu, stanowi punkt obserwacyjny.

Teatr Narodowy w Pekinie, Chiny

Futurystyczny budynek nazywany „Wielkim Jajem” powstał w centrum chińskiej stolicy i został oddany do użytku w roku 2007. Posiada wysokość 46 metrów i może pomieścić prawie 5500 widzów. Budynek powstał z mieszanki tytanu i szkła, został podzielony na trzy sale: operową, teatralną i koncertową. Wokół teatru powstało sztuczne jezioro, odbijające światło bijące z budynku.

CCTV Television, Pekin, Chiny

Wspominaliśmy, że w Pekinie istnieje wiele ciekawych obiektów architektonicznych. Kolejnym nowoczesnym budynkiem jest siedziba Centralnej Telewizji Chińskiej. Autorami projektu są Rem Koolhaas i Ole Scheeren. Budynek sięga 234 m i posiada 55 kondygnacji.

EMP Museum (Experience Music Project), Seattle, USA

Autorem projektu EMP Museum jest Frank O. Gehry. Interaktywne muzeum to obiekt, w którym można doświadczyć różnego rodzaju sztuki – od muzyki klasycznej, po współczesną. To też widoczne jest w formule budynku, która stanowi symbol swobody twórczej. Ta konstrukcja powstała dzięki inwestycji współzałożyciela firmy Microsoft – Paula Allena.

W okolicach Poznania znajduje się wiele ciekawych terenów inwestycyjnych, które można wykorzystać pod rozbudowę inspirującego obiektu architektonicznego. Wystarczy odrobina kreatywności i odwaga we wdrażaniu niecodziennych koncepcji.