Business

Budowa laboratorium, cz. 1

By 23 grudnia 2016 No Comments

Laboratoria to przestrzeń do rozwoju wielu dziedzin życia – rozpoczynając od przemysłu metalurgicznego, na ludzkim zdrowiu kończąc. W Polsce w dalszym ciągu brakuje przestrzeni do przeprowadzania istotnych badań. Nasi rodowici specjaliści wyjeżdżają z kraju w poszukiwaniu doświadczenia i rozwoju. Zakup gruntów inwestycyjnych pod rozbudowę laboratoriów, może okazać się ogromnym krokiem w kierunku rozwoju polskiej gospodarki.

Zahamowany postęp

Podczas rewolucji przemysłowej, powstałej na skutek zmian ustrojowych w 1990, zostały otwarte polskie granice. Dzięki temu mogliśmy czerpać inspiracje od zachodnich sąsiadów. Jednak, aby przetrwać na rynku zagranicznym, Polska musiała uskutecznić budowę zakładów produkcyjnych oraz laboratoryjnych, które miały na celu rozwój gospodarki.

Powstały obiekty badawcze oraz diagnostyczne. Polscy naukowcy zadziwiali swoimi pomysłami i posiadali coraz więcej możliwości do rozwoju w ojczyźnie. Zwiększyło się poczucie bezpieczeństwa ludności, a także została usprawniona polska kondycja ekonomiczna. Niestety, tendencja propagująca rozwój nie trwała długo. Od ponad dekady, ilość budowanych zakładów laboratoryjnych w Polsce gwałtownie spadła, podczas gdy w pozostałych krajach Europy, znacząco wzrosła.

Problemy merytoryczne

Skąd ten zastój? Polska mierzy się z wieloma trudnościami o różnym podłożu. Przede wszystkim firmy zagraniczne przejmują naszych polskich naukowców oraz skutecznie wdrażają swoje jednostki na terenie naszego kraju. Brakuje nam opracowań jasno odnoszących się do kryteriów, jakie powinny być spełnione podczas budowy laboratoriów. Wielu inwestorów i projektantów rezygnuje z udziału w projekcie w momencie uświadomienia sobie, jakiej natury jest to inwestycja. Potrzebujemy wsparcia merytorycznego, by budowa laboratorium nie okazała się klęską.

Problemy techniczne

Poza brakiem wiedzy, dochodzi problem czysto techniczny. Laboratorium to bardzo wymagający obiekt. W zależności od rodzaju przeprowadzanych w nim badań, konieczne jest spełnienie innych skomplikowanych kryteriów technicznych. Właściwy wybór lokalizacji, dobór odpowiednich materiałów budowlanych oraz instalacji, chroniących teren np. przed nadmiarem drgań, szkodliwych odpadów, itp. Z tego względu, budowa laboratorium wymaga współpracy specjalistów różnych dziedzin.

Plan inwestycyjny

Podczas planowania inwestycji w obiekt laboratoryjny, należy podjąć wnikliwe konsultacje techniczne, merytoryczne, prawne i biznesowe. Sam proces przygotowywania założeń do projektu, zajmuje sporą ilość czasu oraz wymaga pracy wielu specjalistów. Po przedstawieniu celów powstania obiektu budowlanego, przychodzi czas na szacowanie kosztów, zabezpieczenie funduszy oraz przewidziane zyski na przyszłość.

Dalsza część wpisu, w styczniowym artykule.

Zapraszamy do lektury!

Leave a Reply