Bez kategorii

Trendy na rynku europejskim – biura przyszłości

By 24 czerwca 2016 No Comments

Obecnie na rynku nieruchomości buduje się ponad 1,5mln m2 biur. To imponująca liczba, co świadczy o dużym zainteresowaniu inwestorów względem kupna lub wynajęcia powierzchni biurowych w Polsce. Jakie trendy dominują i co będzie wyróżniać innowacyjne biura?

Young business man standing on a balcony and looking at cityDominują dwie koncepcje: biura wirtualne, praca zdalna i wykonywanie pracy wyłącznie poza siedzibą firmy oraz w opozycji tzw. biura przyszłości, które uwzględnią nie tylko funkcjonalną przestrzeń do pracy, ale także strefę relaksu, koncepcyjną, do spotkań biznesowych czy koncentracji. Ma to służyć zwiększeniu integracji zespołu oraz efektywności biznesowej.

Idea biura przyszłości ma na celu rozpowszechnić model hybrydowy, który traktuje o przeznaczeniu części dnia na pracę mobilną w obrębie przestrzeni biurowej. Pracodawcy wdrażają i zastosowują pewne rozwiązania, sugerując się wskazówkami pracowników. Próbują wprowadzać zintegrowane systemy motywacji i efektywnie zarządzać zespołem, na co duży wpływ ma środowisko pracy.

bigstock-Workplace-concept-Flat-design-71337493-e1457030146261Co więcej, pojawił się także pomysł aranżacji jednej przestrzeni, która codziennie spełnia inne funkcje. Jednego dnia staje się swoistą open space, a drugiego salą konferencyjną lub gabinetem szefa. Dzięki temu to nie ludzie dopasowują się do przestrzeni, a biuro do pracowników według preferencji i zapotrzebowania.

Skąd zmieniające się trendy?

Eksperci wzięli pod uwagę dotychczasowy miernik produktywności pracowników, który wykazywał tendencję spadkową przy wykonywaniu obowiązków na jednym stanowisku. Według analityków większa wydajność może być osiągnięta z pomocą odpowiednio zaprojektowanej przestrzeni biurowej, która pozwoli na jej dostosowanie do konkretnych działań i zadań.

Jednak wciąż wszystko sprowadza się do jednej konkluzji: to fizyczne biura są kluczowym elementem pracy, który znacznie wpływa na przebieg kooperacji w firmie.

Pozdrawiamy, Isalscy.pl

Leave a Reply